Maraton językowy. Jak skutecznie uczyć się nowych języków?

Nauka języków obcych to kolejny element życia codziennego, który wymaga od nas dużego poświęcenia. Każdy, kto kiedykolwiek podjął się nauki nowego języka, jest świadomy tego, że wymaga to systematycznej i zdecydowanej pracy. Metod nauki języków obcych jest bardzo wiele, choć dla każdego z nas skuteczne są zupełnie odmienne. W naszym środowisku spotkamy się z osobami, którym do nauki, na przykład: języka angielskiego, wystarczyła systematyczna, gra w anglojęzyczne gry komputerowe uzupełnione podstawowymi lekcjami w szkole. Innym do uzyskania doskonałych umiejętności porozumiewania się w tym języku wystarczyło obcowanie z anglojęzyczną częścią internetu, a jeszcze innym pomogło zwyczajne oglądanie filmów z angielskim lektorem oraz napisami. Na pewnym etapie najbardziej skuteczną metodą jest także sama rozmowa, która pozwala użyć posiadanej wiedzy oraz umożliwia wykorzystywanie coraz bardziej skomplikowanych struktur gramatycznych w praktyce. Aby jednak móc przejść do któregoś z tych etapów, niezbędna jest wiedza podstawowa. Aby ja osiągnąć, jedną z podstawowych metod jest nauka słów i podstaw gramatyki danego języka.

Pewne badania statystyczne wykazały, że do skutecznego komunikowania się w danym języku (na zasadzie porozumienia), wystarczy około 1000 najczęściej używanych wyrazów danego języka. Jest to jak najbardziej logiczne rozumowanie, wnioskując po tym, że na co dzień nie używamy nazbyt skomplikowanych struktur, a raczej dążymy do zdecydowanego uproszczenia naszego przekazu, ograniczając się do prostych sformułowań. Tym sposobem, jesteśmy w stanie zrozumieć większość, jak twierdzą niektóre źródła, nawet do 90% danej rozmowy. To na pewno dobry początek, zatem do dzieła. Aby jednak zrozumieć język na wyższym poziomie, nasze działanie na pewno nie będzie mogło ograniczyć się do nauki 1000 słów.

Mało tego, aby szybko nie zapomnieć nauczonych się słów, warto opracować sobie indywidualną metodę ich utrwalania. Warto usiąść na chwilę i zastanowić się, co każdemu z nas indywidualnie pomaga utrwalać wiedzę, którą udało nam się posiąść. Jednym z pomocą przyjdzie tu właśnie wspomniane oglądanie filmów po angielsku z napisami, innym czytanie książek, jeszcze innym rozpoczęcie angielskich konwersacji. Macie swoje ulubione seriale? Zacznijcie oglądać je po angielsku! Macie ulubioną książkę? Przeczytajcie ją po angielsku! Jest naprawdę wiele metod, wystarczy jedynie na poważnie się zaangażować, co również jest trudnym i niezmiernie istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną naukę.

Jeszcze jakiś czas temu metody nauki języków były ograniczone do rozmów, słowników i książek. Dzisiejszy świat otworzył przed nami zupełnie nowe drogi. Mając dostęp do internetu mamy dostęp do ambitnej prasy anglojęzycznej, która dedykowana jest specjalnie dla uczących się języka, bądź zwyczajnie przekazuje informacje. Mając do dyspozycji setki, jeśli nie tysiące portali o różnych stopniach zaawansowania, możemy zaczynać od tych, które na początku wydają nam się łatwiejsze, a następnie przechodzić do bardziej zaawansowanego poziomu, wybierając portale tematyczne, gdzie dodatkowo mamy szansę na pogłębienie wiedzy w postaci słówek technicznych i precyzyjnych w danej dziedzinie, która akurat nas interesuje.

Jakie jeszcze metody mamy do dyspozycji? Ważnym elementem do rozwijania języka jest umiejętność odbierania go z poziomu słyszenia. Jeśli chcesz w późniejszym czasie podejmować się prawdziwych rozmów, musisz nauczyć się słuchać oraz szybko przetwarzać usłyszane zdania. Tu z pomocą przychodzą rozmaite stacje radiowe, które dostępne są w interesującym nas języku. Słuchając, uczymy się nowego słownictwa, utrwalamy poznane słowa i uczymy się ich zastosowania w konkretnych kontekstach, a przecież o to właśnie chodzi.

To jeszcze nie wszystko. Mamy także możliwość skorzystania z różnych portali wymiany językowej, gdzie znajdziemy tysiące osób chętnych do nawiązania znajomości na zasadzie rozmowy w danym języku. Dzięki takiej możliwości uczymy się wykorzystywania poznanych słów, poznanych struktur gramatycznych, a także nabywamy umiejętność myślenia w danym języku, co w późniejszym etapie niezbędne jest do szybkiego i płynnego porozumiewania się w danym języku w prawdziwej konwersacji. Kiedy osiągniemy pewien poziom, będzie nam o wiele łatwiej i każde nowe poznane słowa, czy struktury, będą przychodziły nam z większą łatwością.

Bardzo istotnym elementem na pewnym poziomie jest pokonanie strachu przed komunikacją w rzeczywistości. O ile pisaniu, czytaniu, słuchaniu w samotności bez konieczności szybkiej odpowiedzi jesteśmy w stanie sprostać bez większego problemu, o tyle komunikacja na żywo wymaga od nas wspomnianych już wcześniej elementów, a także odwagi. Ten problem nie objawia się u wszystkich. U bardzo otwartych osób nie jest on żadnym problemem i nawiązują one kontakty, nie wahając się ani przez chwilę. Części z nas jednak na pewno sprawi to problemy. Najważniejsze jest pierwsze kilka razy. Starajmy się nie unikać rozmów z obcojęzycznymi ludźmi, wręcz zacznijmy się nimi otaczać. Nie pomoże nam ucieczka od konfrontacji. Prędzej czy później i tak ktoś zapyta nas na ulicy o drogę po angielsku. Im prędzej podejmiemy się konwersacji, tym bardziej pewnie będziemy czuć się w przyszłości. Nic nie zastąpi prawdziwej rozmowy, więc nie warto tego unikać. Kiedy nabierzemy już pewności i swobody, będziemy mogli w pełni wykorzystać nabyte umiejętności za pomocą poszczególnych metod.

Teraz opiszę krótko kilka ciekawych serwisów do nauki języków.

 

1. Duolingo.com

Doskonała platforma do nauki podstaw języka. Złożony program nauczania od podstaw z narastającym poziomem trudności zapewnia doskonałe podłoże do nauki wielu różnych języków. Gramatyka, słówka, wymowa, wszystko to poukładane jest w różne kategorie, zapewniając łatwiejsze nabywanie wiedzy i zapamiętywanie. Dodatkowo serwis punktowania postępu, licznik postępu, a także alarmy w aplikacji zachęcające do nauki dla wielu z nas mogą okazać się dodatkową zachętą do kontynuowania nauki.

2. Linguee.com

Prosty słownik angielsko-polski i możliwość wyszukiwania wsród milionów tłumaczeń. Serwis posiada również własną dedykowaną aplikację, która ułatwia nam korzystanie z serwisu na urządzeniach mobilnych. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz