Dieta Dukana, jak działa i jak się jej podjąć?

Słysząc słowo dieta, u wielu z nas pojawia się obraz, który kojarzy się głównie z ograniczeniem spożywania posiłków, bądź całkowitym ich odstawieniem. Pomijając, że to największy błąd, jaki można sobie wyobrazić w żywieniu, to dieta wcale nie musi wiązać się z ilościowym ograniczeniem pożywienia, ale przede wszystkim jakościowym. Mamy wiele rodzajów diet, jedne bardziej skuteczne, drugie mniej. Nic nie dzieje się jednak od razu, a schudnięcie, czy chociażby dostrzeżenie pozytywnego wpływu diety na nasz organizm, zajmuje czas. Wszystkim, którym jednak udało się za pomocą różnego rodzaju diet, schudnąć, czy też po prostu poprawić swój stan zdrowia, doskonale wiedzą, że warto.

Jedną z diet, którą w tym artykule chciałbym wziąć pod lupę, jest dieta wysokoproteinowa, wysokobiałkowa wynaleziona przez francuskiego doktora Pierre Dukana. Na czym polega?

Otóż głównymi jej założeniami są skuteczność i zdrowie osiągnięte za pomocą ułożenia diety w kierunku dużej zawartości białka z jednoczesnym ograniczeniem zawartości węglowodanów i tłuszczów w spożywanych posiłkach. Wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak wspomniałem na początku, że głodzenie się to najgorszy pomysł na odchudzanie z racji możliwości stworzenia sobie poważnych problemów, chociażby w związku z układem pokarmowym. Dieta Dukana pozwala nam na regularne spożywanie posiłków, jednocześnie dając szansę na schudnięcie i polepszenie swojego stanu zdrowia. Idea wysokobiałkowej diety opiera się na fakcie, że proteiny, czyli białka są niskokalorycznymi składnikami odżywczymi, do których przetworzenia organizm zużywa najwięcej energii. Czy to trudne? Oczywiście, że nie! Należy pamiętać także o odpowiedniej ilości wody, ponieważ odpowiedzialna jest ona za skuteczność pracy organizmu, szczególnie w przypadku diety Dukana. W trakcie stosowania diety zaleca się także zwiększenie aktywności fizycznej. Sam doktor Dukan mówił o 20-minutowym marszu, nikomu jednak z nas nie zaszkodzi także godzinna przejażdżka na rowerze, godzina basenu, czy poświęcenie godziny na jakikolwiek inny sport. Zdrowie powinno być dla nas najważniejsze.

Dieta Dukana została także sklasyfikowana w czterech etapach. Pierwszy z nich, tak zwany uderzeniowy, polega na dostarczaniu do organizmu pokarmu zawierającego pełnowartościowe i wysokiej klasy białko zwierzęce. Ważne jest, aby nie dopuszczać do pojawiania się uczucia głodu, co nie tylko jest złą oznaką ze strony organizmu, ale także sprzyja podjadaniu, a to w diecie najgorszy wróg. Na tym etapie wskazane jest spożywanie produktów takich jak naturalne jogurty, maślanki, mleko, serki twarogowe i homogenizowane, cielęcina, wołowina, dorsz, sola, pstrąg, tuńczyk, makrela, sardynka, łosoś, krewetki, kurczak oraz indyk, czy różnego rodzaju chude wędliny. Jest więc z czego wybierać. Nie ma to, jak wysokiej jakości dieta.


Kolejny etap polega na łączeniu diety wysokobiałkowej z różnego rodzaju warzywami, najlepiej gotowanymi, lub przyrządzonymi na parze. Na tym etapie, zwanym fazą naprzemienną zaleca się spożywanie jednego dnia diety ściśle białkowej, a drugiego właśnie w połączeniu z warzywami. Jakie produkty dołączyć do diety? Lista również jest obszerna: pomidory, ogórki, papryka, szpinak, sałaty, cykoria, bakłażan, cukinia, buraki, czy marchew. Na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Przez jaki czas stosować ten etap? Tu pojawia się zupełna dowolność warunkowana naszymi potrzebami na przykład utraty wagi. Ważne, aby nie zaniedbać dostarczania do organizmu regularnie wskazanych produktów, bowiem są one źródłami niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania składników. Jeśli zaniedbamy stosowanie się do zasad diety, możemy narobić sobie tylko poważniejszych problemów. Zdrowie przede wszystkim!

Przedostatni etap diety skupia się głównie na zapobieganiu charakterystycznemu zjawisku dla rozmaitych diet, zwanym potocznie efektem jo-jo. Aby utrzymać uzyskane efekty i nie powrócić do poprzedniego stanu w diecie Dukana przez dalszy czas należy utrzymywać spożywanie produktów wysokobiałkowych w połączeniu z warzywami wymienionymi w poprzednim etapie. Dodatkowo do diety można włączać pieczywo, czy makarony, ziemniaki, bądź różne przysmaki. Czy możemy zatem zjeść swojego ulubionego kotleta z frytkami? Jak najbardziej, nie róbmy tego jednak częściej niż 2 razy w tygodniu, a także jedzmy w ilościach, które jedynie zaspokajają nasze potrzeby, nie dostarczając ich w nadmiarze. W ciągu tygodnia warto też przeznaczyć jeden dzień, zupełnie ograniczając pożywienie do tego, które znamy z pierwszego etapu.

Nadszedł czas na ostatni etap, który polega na niedopuszczeniu przybrania na wadze. Na tym etapie nie ma już specjalnych ograniczeń, lecz apeluje się o rozsądek i rozwagę w dobieraniu produktów. Wszystko leży w naszych rękach.

Na koniec warto dodać jeszcze, że wspomniana dieta nie podpasuje każdemu. U wielu osób, na przykład dzieci, kobiet w ciąży, czy chorujących na wątrobę, nerki, czy jakiekolwiek schorzenia układu krążenia, taka dieta nie jest dietą, którą zaleca się do stosowania. U osób zdrowych, stosujących dietę, zaleca się kontrolowanie swojego organizmu i wyszukiwanie oznak, czy oby dana dieta na pewno nam nie szkodzi. W wypadku, jeśli okaże się, że tak się dzieje, należy się z niej stopniowo wycofać. Dieta Dukana przyczynia się do szybkiej utraty masy ciała, umożliwiając jej utrzymanie, jednak wymaga od nas dużego poświęcenia, a także zwiększenia wydatków na pożywienie wyższej klasy. Dla wielu okaże się to zniechęcające, inni podejmą próbę i sami zdecydują, czy chcą kontynuować.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz